Coğrafya Soruları kategorisinde tarafından

Aşağıdakilerden hangisi soğuk kuşak iklimleri içerisinde yer alır?

A) Savan iklimi

B) Step iklimi

C) Tundra iklimi

D) Karasal iklim

E) Muson iklimi

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Aşağıdakilerden hangisi soğuk kuşak iklimleri içerisinde yer alır?

A şıkkı savan iklimi: Savan iklimi diğer ismi ile tropikal iklim veya yazı yağışlı subtropikal iklim. Savan ikliminin de yıllık ortalama sıcaklık 22 ile 23 derecedir. Dolayısı ile soğuk kuşak iklimi değil sıcak kuşak iklimidir.

B şıkkı step iklimi: Step iklimi diğer ismi ile yarı kurak iklimi isminden de anlaşılacağı gibi sıcak kuşak iklimidir. Step ikliminde yağış çok az görülür. Dolayısı ile soğuk kuşak iklimi değil sıcak kuşak iklimidir.

D şıkkı karasal iklim: Karasal iklim veya diğer ismi ile kara iklimi deniz yumuşatıcı etkisinden uzak yerlerde görülmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık değeri kış mevsimi için -1,4 derece ile 10 derece arasındayken yaz mevsimi için ise 30 ile 35 derece arasındadır. Dolayısı ile soğuk kuşak iklimi değil sıcak kuşak iklimidir.

E şıkkı muson iklimi: Muson iklimi Muson Asyası'nda etkili olan bir iklim tipidir. Muson ikliminde yıllık ortalama sıcaklık 20 derecenin üzerindedir. Dolayısı ile soğuk kuşak iklimi değil sıcak kuşak iklimidir.

C şıkkını incelediğimizde ise Tundra ikliminde ise en sıcak ayın ortalaması dahi 10 dereceyi geçmemektedir. Tundra ikliminde ısı değerleri kış mevsiminde -30 derece ile -40 derece arasındadır. Dolayısı ile tundra iklimi sıcak kuşak iklimi değil soğuk kuşak iklimidir. Doğru seçeneğimiz C şıkkı Tundra iklimi olacaktır.


Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

13,004 soru

13,110 cevap...