Hayvanlar Hakkında Sorularınız kategorisinde tarafından
Ateşböceği nasıl ışık üretir? Ateşböceği nasıl ışık yayar? Ateşböceği nasıl ışık verir? Ateşböceği nasıl ışık saçar?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Ateşböceği nasıl ışık verir? Ateşböceği nasıl ışık saçar?
Ateşböceği nasıl ışık üretir? Ateşböceği nasıl ışık yayar?

Yaz ve bahar aylarında akşamları uçarken yanıp sönen ışıkları ile bilinen, kınkanatlılar takımındaki böcek türüne ateş böceği demekteyiz. Gerçekte ateş böcekleri ateş, sıcaklık veya ısı vermemektedir. Ateş böceklerinin karın bölgesinde bulunmakta olan bezelerden ışık üretimini sağlayan kimyasal madde üretilmektedir. İşte bu ışık ateş böceklerinde karın bölgelerinde üretilen moleküllerin kimyasal reaksiyonu sonucu ortaya çıkmaktadır.

image

image

Ateş böceklerinin dişi türleri salgıladıkları bazı molekülleri ayrıştırma yeteneğine sahip oldukları için daha yüksek enerjili ortaya çıkartır ve açığa çıkan bu enerjinin ışığa dönüştürebilirler. Ancak yapılan bilimsel araştırmalar ateş böceklerinin en fazla 3 saat ışık saçabildiklerini tespit etmişlerdir.

image

Ateş böceklerinin ışıkların yanıp sönme aralığı ateşböceğinin türlerine göre değişiklik göstermektedir. Ateşböcekleri bu özelliklerini eş bulmak ve farklı türde olan ateşböceklerini ayırt edebilmek için kullanmaktadır. Ateş böceklerinin erkekleri kanatlıyken, dişileri ise kanatsız olup larva şekline benzer. Ateş böceklerinin bazı çeşitlerinde larvalar, dişiler ve erkeklerde ışık üretir. Bu özellikleri nedeni ile bazı yerlerde dişi ve larvalara yıldız kurdu ismi verilmektedir. Her türün kendisine özgü sinyal şifresi (ışık aralığı) vardır. Bütün ateş böceklerinin erginleri ve larvaları etçil olup, yumuşakça böcek ve böcek larvaları ile beslenmektedir.


İlgili sorular

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,366 soru

12,465 cevap...