Coğrafya Soruları kategorisinde tarafından
Madenlerin günlük hayatta kullanım alanları, madenlerin kullanım alanları nerelerdir, madenlerin kullanım alanlarını yazınız?

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Yer kabuğunun derin katmanlarında, çeşitli doğal etkenler sonucu oluşan ve ekonomik değere sahip olan kayaçlara maden denir.

Kayaç nedir kısaca : Çeşitli minerallerin veya mineral ve taş parçacıklarının bir araya gelmesi sonucu ya da bir mineralin çok fazla miktarda birikmesi sonucu meydana gelen katı birikintilere kayaç denir.

Madenleri yeryüzüne çıkartıldığı yerlere maden ocağı denir. Maden ocaklarında taş ve toprakla karışık çıkarılan madenler ilk önce bu taş ve topraktan arındırılırlar. Daha sonra elde edilen madenler madenler teknoloji, sanayi ve birçok eşyanın yapımında ham madde olarak kullanılmaktadır.

Ülkemizde çıkarılan önemli madenlere örnek vermek gerekirsek ilk akla gelenler bor, altın, bakır, gümüş, mermer, linyit, taş kömürü, krom, demir ve cıva olacaktır.

Altın madeni nerelerde kullanılır kısaca özet :

Altın kuyumculuk alanında, elektrik-elektronik alanında, diş hekimliği gibi tıp alanlarında, süsleme, madalya yapımı ve resmi paralarda kullanılan madendir.

Bor madeni nerelerde kullanılır kısaca özet :

Bor madeni tekstil, tarım, cam, seramik sanayi, bazı temizlik ürünlerinin imalatında ve uçak yakıtlarında bordan yararlanılmaktadır. Ülkemizdeki bor madeni miktarı, dünyadaki toplam bor madeninin yaklaşık % 72’sini oluşturmaktadır.

Demir madeni nerelerde kullanılır kısaca :

Demir madeni otomobil yapımı, inşaat sektörü, tren rayı yapımı ve köprü yapımı, bilgisayarların önemli bir parçası olan manyetik depolama alanlarının yapımında kullanılan madendir.

Bakır madeni nerelerde kullanılır kısaca özet :

Bakır elektrik - elektronik, inşaat sektörü, ulaşım, kuyumculuk, boya üretimi, turistik eşya yapımı ve mutfak eşyası yapımında kullanılan madendir.

Mermer madeni nerelerde kullanılır kısaca özet :

Mermer mutfak tezgâhları, süs eşyaları, inşaat sektörü, heykelcilik, mezar taşı yapımında mermer kullanılan madendir.

Linyit linyit madeni kullanım alanları nelerdir? Taş Kömürü madeni nerelerde kullanılır kısaca özet :

Konut ve iş yerlerinde ısınma amacı ile kullanılan linyit, sanayi ve elektrik üretiminde de kullanılmaktadır. Taş kömürü, linyit kömürüne göre daha yüksek ısı enerjisi vermesi nedeniyle demir çelik fabrikalarında ve elektrik üretiminde kullanılan madendir.

Gümüş madeni nerelerde kullanılır kısaca özet :

Gümüş madeni süs eşyası yapımında, kaşık, çatal ve takı yapımında, dişçilik gibi tıp alanlarında ve fotoğrafçılık alanında kullanılan madendir.

Çinko madeni nerelerde kullanılır kısaca özet :

Çinko madeni otomobil parçaları, pillerin yapımı, televizyon ekranı üretimi, floresan lambalarda kullanılan madendir.

Krom madeni nerelerde kullanılır kısaca özet :

Krom madeni paslanmazlık özelliği nedeniyle uçak ve gemi yapımında, boya maddelerinde, seramiklerde, paslanmaz çelik üretiminde kullanılan madendir.

Nikel madeni nerelerde kullanılır kısaca özet :

Nikel madeni çekiç, pense, çatal, bıçak gibi aletlerin üretimi, uçak ve gemi üretimi, paslanmaz çelik üretimi, yüksek ısılarda gösterdiği dayanıklılık nedeniyle jet motorlarında kullanılan madendir.

Kurşun madeni nerelerde kullanılır kısaca özet :

Kurşun madeni radyasyonu en az geçiren metal olması sebebiyle zararlı ışınlarda korunmak amacıyla ve akü yapmak için kullanılan madendir.


Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,459 soru

12,560 cevap...