Tarih Soruları kategorisinde tarafından

istiklal mahkemeleri ilk kez hangi olaydan sonra çalışmaya başlamıştır? istiklal mahkemeleri kanunu ne zaman kaldırıldı? istiklal mahkemeleri hangi kanunun hızlı uygulanabilmesi için kurulmuştur?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

istiklal mahkemeleri ne zaman kuruldu?

29 Nisan 1920 Hiyanet-i Vatan Kanununun 21.maddesi ile 18 Eylül 1920 tarihinde kurulmuştur. Üyeleri TBMM tarafından seçilen millet vekillerinden oluşmaktadır. En uzun süre görev yapan istiklal mahkemesi Ankara İstiklal Mahkemesidir. İstiklal Mahkemelerinin ilk verdiği karar 7 Ekim 1920 tarihinde, 10 Ağustos 1920 Sevr barış anlaşmasını imzalayan kişiler hakkında olmuştur.

istiklal mahkemeleri ne zaman kaldırıldı?

İstiklâl Mahkemesi Kanunu ve ekleri 4 Mayıs 1949 tarih ve 5384 sayılı kanunla yürürlükten kaldırıldı.

istiklal mahkemeleri neden kuruldu kısaca?

Hiyanet-i Vatan Kanununu daha iyi uygulayabilmek amacıyla istiklal mahkemeleri kurulmuştur.

istiklal mahkemeleri ilk nerede kuruldu? istiklal mahkemeleri nerelerde kuruldu?

İstiklal mahkemelerinin kuruluşunu 3 dönem olarak ele almaktayız.

1) Birinci dönem: 18 Eylül 1920 ile 17 Şubat 1921 tarihleri arasında görev alan istiklal mahkemeleridir. Birinci dönemde İstiklal Mahkemesi kurulan iller Ankara, Eskişehir, Konya, Isparta, Sivas, Kastamonu, Pozantı ve Diyarbakır’dır.

2) İkinci dönem: 30 Temmuz 1921 tarihiyle Ekim 1923 arasında görev alan İstiklal Mahkemeleri’dir. Birinci dönemde İstiklal Mahkemesi kurulan iller Kastamonu, Konya, Samsun ve Yozgat’tır. Bu İstiklal Mahkemeleri’nde asker kaçakları, kurtuluş savaşı sırasında düşmana destek olanlar ve isyan çıkartanlar yargılandı.

3) Üçüncü dönem yani Cumhuriyet Dönemi’nde kurulan İstiklal Mahkemeleri: 1923 ile 1927 yılları arasında görev alan, isyanlar ve olağanüstü haller nedeniyle kurulan İstiklal Mahkemeleridir. 6 Nisan 1925 tarihinde Diyarbakır ilinde Şeyh Sait İsyanı sonucu Şark İstiklal Mahkemeleri kurulmuştur.


İlgili Link :

hıyaneti vatan kanunu konu anlatımı :

https://www.bulabilirim.com/766/hiyaneti-vataniye-kanunu-kabul-edilmesi-ve-nedenleri


İlgili sorular

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,459 soru

12,560 cevap...