Teknoloji ve Yaşam kategorisinde tarafından
Evde kombimden yakıt tasarrrufu sağlamak istiyorum. İnternette araştırdığımda oda termostatlarının modülasyonlu ve modülasyonsuz olmak üzere iki çeşit olduğunu araştırdım. Peki bu modülasyonlu ve modülasyonsuz cihazlar arasındaki fark nedir?

Kombi oda termostatı modülasyon nedir? Modülasyonlu oda termostatı ne işe yarar? Modülasyonlu oda termostatı çalışma prensibi nasıldır?

Bilgisi olan bir yardımcı olursa çok mutlu olurum.

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Kombilerde Oda Termostatı çeşitleri

Oda kumandaları (termostatları) Modülasyonlu’ ve On/Off’ olmak üzere ikiye ayrılır. On/Off tipi oda kumandalarına “Oda Termostatı’’da denir. On/Off tipi Oda kumandaları oda sıcaklığına göre, ısıtma cihazının ne zaman çalışıp ne zaman durması gerektiği ile ilgili sinyal gönderir. Isıtma cihazına çalışması gerektiği sinyalini gönderdikten sonra cihaz üzerinden ayarlanan 1-2-3 ve diğer kademeleri baz alarak tesisat suyu sıcaklığındaki değişimlere göre modülasyon yapar. Alev boyunu değiştirerek ısı ihtiyacına göre kapasitesini ayarlar ve ortam sıcaklığının istenen seviyeye gelmesinin ardından cihazı durdurur.

Modülasyonlu oda kumandaları ise, oda sıcaklığına göre ısıtma cihazının ne zaman çalışıp ne zaman durması gerektiği bilgisinin yanı sıra o anki sıcaklık bilgisini de cihaza iletir. Bu durumda cihaz, oda sıcaklık bilgisine sahip olduğu için tesisat suyu sıcaklığı yerine gerçek oda sıcaklığına göre modülasyon yaparak alev boyunu ayarlar ve ortam sıcaklığının istenen seviyeye geldiğini tespit ettikten sonra durur.

Basit bir şekilde anlatmak gerekirse aç kapa termostatlı cihazlarda kombi maksimum seviyeyle devreye girerek çalışır. Bu da peteklerinizin alev alev kısa sürede yanarak kapanmasına, sizin de bir üşüme bir sıcak basma arasında kalmanıza yol açar. Ancak modülasyonlu cihazlar oda sıcaklığına göre petek ısısını ayarlar

Kombilerde yakıt tasarrufu nasıl sağlanır?

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır maddeler halinde yazmaya gerek yok alsında. Modülasyonlu oda termostatları hem yakıttan tasarruf etmenizi sağlarken hem de ev konforunuzu büyük oranda arttırmaktadır.

tarafından
Aynı kombinin sadece termostatını modülasyonlu olan ile değiştirdim. Sonuç gerçekten inanılmaz. Biri ne kadar kötüyse ötekisi o kadar harikaymış. Aslında hasta olmamızın en büyük nedenlerinden biride modülasyon özelliği olmayan oda termostatları bence. Bir sıcak, bir soğuk maf oluyorsunuz. Kışın hastalıklardan korunmak için neler yapmalıyız diye sorsalar diyeceğim ilk şey modülasyonlu oda termostatı alın olurdu.

İlgili sorular

1 cevap
27, Haziran Teknoloji ve Yaşam kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
25, Kasım, 2020 Teknoloji ve Yaşam kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
15, Temmuz Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,459 soru

12,560 cevap...