Gastronomi ve Mutfak Sanatları kategorisinde tarafından

Fırında kumpirin yanına ne gider? Kumpiri nasıl tüketmeli? Kumpirin yanına ne yapılır? Kumpir kilo aldırır mı? kumpir kaç kaloridir?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Kumpir, eskiden büyükannelerimizin kuzineli sobalarda kış günlerinde içimizi ısıtan yemek olarak hatırlansa da 90’lı senelerin başında popüler hale gelerek yeme-içme pazarına girmeyi başardı.

Bildiğiniz gibi kumpirin ana maddesi patatestir. Patates, karbonhidrat bakımından zengin bir kök sebzesidir. Karbonhidratlar günlük beslenmemizin yüzde 55 ile 60 kadarını karşılayacak düzeyde almamızın önemli olduğu temel enerji kaynağıdır.

Patates aynı miktarda portakalın yarısına yakın C vitamini içermektedir.

image

Fırında kumpirin yanına ne gider? Kumpiri nasıl tüketmeli? Kumpirin yanına ne yapılır?

iki çeşit kumpiri inceleyelim (ev kumpiri kaç kalori?)

Menü 1:

Büyük boy haşlanmış patates, iki yemek kaşığı tereyağ, iki yemek kaşığı kaşar peyniri, bir yemek kaşığı yeşil zeytin, bir yemek kaşığı siyah zeytin, bir uzun sosis, üç yemek kaşığı rus salatası, iki yemek kaşığı haşlanmış mısır, iki yemek kaşığı mayonez, iki yemek kaşığı ketçap, iki yemek kaşığı bezelye, bir su bardağı kola

Yukarıdaki menümüz tam 840 kaloridir!

Menü 2:

Büyük boy fırınlanmış patates, iki yemek kaşığı bezelye, iki yemek kaşığı mısır, iki yemek kaşığı ketçap, iki yemek kaşığı zeytin, bir su bardağı taze sıkılmış portakal suyu = üç80 cal

Yukarıdaki menümüz ise sadece 380 kaloridir.

İkinci menüde yarı yarıya kaloriden kazanıp tereyağ, kaşar peyniri ve mayonezin verdiği fazla yağdan özellikle kolesterolümüzü artıracak doymuş yağdan kendimizi kormuş olduk. Ayrıca nitrit ve nitrat bakımında zengin olan sosisin sağlıklı beslenmeye uygun olmadığını da bu vesileyle aktarmış olalım.

İlk menüde yer alan mayonez ve rus salatasını ikinci seçenekte çıkartarak (özellikle yaz aylarında iyi koşullarda muhafaza edilmediklerinde çabuk bozulurlar) besin zehirlenme riskimizi de ortadan kaldırmış olduk. Yani kumpir kilo aldırır mı sorunuzun cevabı aslında yapacağınız seçimlere bağlıdır.

Gelelim asıl konumuza fırında kumpirin yanına ne gider?  İkinci menüye eklediğimiz taze sıkılmış portakal suyuyla menümüzün hem antioksidan hem vitamin miktarını artırmış olduk. Kumpirin yanında kesinlikle portakal suyu tüketilmelidir.


İlgili sorular

1 cevap
1 cevap
23, Kasım, 2020 Gastronomi ve Mutfak Sanatları kategorisinde Kafam Karıştı tarafından soruldu
1 cevap
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,459 soru

12,560 cevap...