Hamilelik, Anne, Bebek Sağlığı Hakkında Sorularınız kategorisinde tarafından
Hamilelikte lökosit yüksekliği bebeğe zarar verirmi içim rahat etmedi bir türlü. Kan tahlilinde wbc ne anlama gelir konuyu açıklamanız mümkün müdür? gebelikte wbc yüksekliği bebeğe zarar verirmi?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Lökosit ne demektir?

Beyaz kan hücresi (WBC) ya da diğer adı ile akyuvar olarak bilinmektedirler. Bağışıklık sistemimizin önemli bir parçası olan akyuvarlar yani lökositler vücudu enfeksiyonlara karşı korurlar.

idrarda lökosit yüksekliği hangi hastalıklara yol açar?

Böbrek Taşı, idrar Yolu Enfeksiyonu, idrar Yolu Tıkanıklığı, Böbrek Enfeksiyonları vb. hastalıkların habercisi niteliğindedir. En çok sorulan sorulardan biri de wbc değeri nasıl düşürülür sorusudur. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yönelik B ve C vitamini zengin gıdalar ile beslenmek, idrarınızda ki lökosit seviyesinin azalmasına destek olacaktır.

Gebelikte idrarda lökosit yüksekliği ne demek, hamilelikte kanda lökosit yüksekliği bebeğe zarar verir mi:

Gebelikte lökosit yüksekliği nedenlerinden biri gebeliğin her her üç aylık döneminde kandaki lökosit bir miktar doğal olarak yükselmesidir. Ancak lökosit yüksekliği idrarda ise vücutta var olan enfeksiyonu işaret ediyor olabilir.

image

Hamilelikte idrarda lökosit yüksekliği bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte idrarda lökosit yüksekliği örneğin idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklıysa tedavi edilmediği durumlarda böbrek enfeksiyonuna yol açmaktadır. Böbrek enfeksiyonu sonucunda erken doğum ve düşük görülebilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmesi durumunda ise bebeğe zarar vermez. Ancak hamilelikte idrarda lökosit neden yükselir diye sorgulamanızda fayda var. Çünkü bu değer yukarıda belirttiğimiz gibi durduk yere yükselmemektedir. Lütfen elinizde böyle bir bulgu var ise mutlaka doktorunuza danışın.

Kan tahlilinde wbc değeri kaç olmalı?

wbc yani lökosit değerleri tüm yaş gruplarında farklılık göstermektedir. Aşağıdaki tablodan yaşınıza göre wbc değerinizi bulabilirsiniz.

0 - 1 Ay Arası 9.4 - 34.0 mcL
2 - 12 Ay Arası 5.0 - 19.5 mcL
1 - 3 Yaş Arası 6.0-17.5 mcL
4 - 5 Yaş Arası 5.5 -15.5 mcL
6 - 15 Yaş Arası 4.5 - 13.0 mcL
15 Yaş ve Üzeri 4.5 - 11.0 mcL


Yukarıda verilen tüm yazılar ön bilgilendirme amacı taşımakta olup herhangi bir sağlık sorununuzda acilen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,967 soru

13,073 cevap...