Genel Sorularınız kategorisinde tarafından

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

İzohips yöntemini ilk kez 16 Şubat 1822 ve 17 Ocak 1911 tarihleri arasında Kraliçe Viktoriya çağında yaşamış olan İngiliz bilimci Francis tarafından 1889 yılında kullanılmıştır. En büyük buluşu galton kutusu diğer adları quincunx veya fasulya makinası olarak bilinmektedir. 

image

Galton kutusu nedir?

Galton kutusu normal dağılım konusunda pratik yapmak için tasarlanmış bir eğitim aletidir. Aslında galton kutusunun bize tanıdık gelmesinin nedeni pançiko, tilt ve bagatel oyunlarının benzer prensiple çalışıyor olmasıdır. Galton kutusu’nun farklı kopyaları bugün bir çok okul ve müzede yer almaktadır.

Galton kutusu çalışma prensibi, galton kutusu yapımı:

bilya mı bilye mi TDK : Doğru yazılışı bilyedir.

Tabanı dikey bir tahta ön tarafı ise açık veya cam şeklinde yapılmaktadır. En üstte bilyelerin aletin içine dökülmesini sağlamak amacı ile bir huni bulunmaktadır. İçinde ise yatay sıralar halinde çiviler, en altta ise bilyelerin toplanması amacıyla kutu yer almaktadır.  Deney aşamasında bilyeler huni içerisinden alete dökülürler ve aşağı düşerken çivilere çarparak sola, sağa dağılım göstererek alttaki kutu içerisinde toplanırlar. Çok bilye kullanılması durumunda denet sonucunda kutu içerisinde çan eğirişi oluşmaktadır.

İlgili sorular

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12871 soru

12963 cevap...