Matematik Soruları kategorisinde tarafından
Cebir ilk defa ne zaman ve kim tarafından kullanıldı? Cebiri ilk bulan kişi kimdir? Cebirin babası kimdir? 

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Cebir ilk ne zaman ve kim tarafından kullanılmıştır, cebir ilk defa ne zaman kullanıldı?

Cebir ilk ne zaman bulundu, cebir ilk ne zaman kullanıldı: Milattan önce 1900 lü yılarda Babilliler matematiksel problemleri çözmek amacı cebiri ilk olarak kullanmıştır. Matematik alanında günümüzde orta dereceli lineer denklemler ya da lineer denklemler kullanarak çözülmekte olan problemlerin temelini bu yıllarda Babiller cebiri geliştirerek bulmuşlardır.

Milattan sonra 200 lü yıllara gelindiğinde ise cebirin babası olarak bilinen, sayılar teorisi ve cebir denklemleri üstüne Arithmetika isimli eserin yazarı Yunan matematikçi Diophantus cebirsel ifadelerin matematiksel yöntemlerle çözülmesi amacı ile birçok formüller geliştiren bilim insanı olmuştur. İlerleyen süreçlerde kendi yarattığı Diophantus denkleminin ve sayı teorisinin bulunmasını sağlamıştır.

Milattan sonra 800 lü yılarda ise Cebiri bağımsız bir disiplin olarak öğreten, dengeleme ve indirgeme yani denklemin farklı tarafında bulunan benzer terimlerin aynı tarafa alınması sonucu sadeleştirilmesi yöntemini ortaya koyan ilk kişi olduğu için, Harezmi diğer ismi ile Hârizmî (780 ve 850 yılları arasında yaşamış gökbilim, Matematik, algoritma ve coğrafya alanlarında çalışmaları olan Müslüman bilim insanı) cebirin atası veya kurucusu olarak gösterilmektedir. Cebir alanında yapmış olduğu çalışmalar on altıncı yüzyıla kadar Avrupa da ki üniversitelerin temel matematik dersi kitabı olarak kullanılmaktaydı.


İlgili sorular

1 cevap
1, Mart Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
24, Şubat Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
27, Mart Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,459 soru

12,560 cevap...