Türkçe Soruları kategorisinde tarafından

Dağ başından duman eksik olmaz atasözünün anlamı kısaca anlatabilir misiniz sözlük anlamını TDK ya göre? Dağ başından duman eksik olmaz ile ilgili cümle de yazabilirseniz çok mutlu olurum.

Bir de atasözü dedim ama Dağ başından duman eksik olmaz cümlesi atasözü müdür deyim midir?

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Öncelikle Dağ başından duman eksik olmaz deyim değil bir atasözüdür.

Toplumumuzda yüksek sosyal ve ekonomik seviyeye sahip kişilerin, bulundukları konumlarından kaynaklanan sorumlulukları ve bu sorumluluklarından nedeni ile birtakım sorunları ve sıkıntıları olduğunu anlatmaktadır. Bu sorunlar, zenginlik ve yüksek statü devam ettiği sürece hiç azalmaz.

Yani burada topluma anlatılmak istenen yıllardır izlettikleri Türk filmleri ile aynıdır. Bak ben çok zenginim her şeye sahibim ama mutsuzum. Bir de kendine bak fakirsin ama elindekilerin kıymetini bil, şükret, daha fazlasını isteme ki toplumda anarşi çıkmasın. Ben zenginliğimle kalayım sende fakirliğinle şikayet etmeden aynen devam et sevgili koyunum. Bunca yıldır sizce neden fakir insanların çok mutlu olduğunu ancak zenginlerinde bir o kadar mutsuz olduğunu ön plana çıkarttılar? :)

Size gizlenmek istenen bir gerçeği açıklayayım arkadaşlar. Zenginler, fakir insanlara göre çok daha mutludur :)

Atasözleri ve deyimler arasındaki farklar ve benzerliklerin detaylı anlatımı için https://www.bulabilirim.com/490/atasozleri-deyimler-arasindaki-farklar-nelerdir-kisaca-anlatabilir linkini inceleyebilirsiniz.


İlgili sorular

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,459 soru

12,560 cevap...