Evdeki Sorunlara Pratik Çözümler kategorisinde tarafından
Petek arkası ısı yalıtım levhası işe yarıyor mu? Petek arkası isı yalıtım levhası yorum paylaşır mısınız?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Petek arkası ısı yalıtım levhası ne ise yarar? Radyatör arkası ısı yalıtım levhası yorum?

Bildiğiniz gibi radyatör veya sobalarda ısı tüm yönlere doğru yayılım göstermektedir. Fakat verimli bir ısınma için ısının, ısı kaynağının arka bölümüne gitmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Işık ve ısı yansıtma özelliği taşıyan ısı petek arkası ısı yalıtım levhaları bu ısının arka tarafa kaçmasının önüne geçer ve ısıyı ortama yönlendirir. Bu sayede de evinizde ciddi bir ısı yalıtım yapmış olursunuz. (petek arkası ısı yalıtım levhası faydası) Ülkemizde evlerde kullanım incelendiğinde odalarda bulunan peteklerin genel olarak pencere önüne konulduğu görülmektedir. Pencere önleri evin ısı izolasyonu açısında en zayıf yerleridir. Polietilen malzemeden üretilmekte olan petek arkası ısı yalıtım levhaları petek ile duvar arasında tampon görevi görerek ısı kaybının önüne geçmektedir. Dolayısı ile radyatör arkası ısı yalıtım levhası işe yarıyor mu sorunuzun cevabı evet yarıyor olacaktır. 

image

Petek arkası ısı yalıtım levhası nasıl takılır?

Duvara sıfır olacak şekilde ve alüminyum tarafı peteğe bakacak şekilde takılır. Özellikle kötü görüntünün önüne geçmek için radyatör arkası ısı yalıtım levhası alırken peteğiniz ile uyumlu ebatları seçmeniz önemlidir. Ben her radyatör için 1 adet kullandım. Aşağıdaki örnek resmi inceleyebilirsiniz.

image

Not: Diğer yakıt tasarrufu için öneriler hakkında bilgi için modülasyonlu oda termostatı nedir konumuzu inceleyebilirsiniz.


Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

13,865 soru

13,989 cevap...