Hukuk Hakkında Sorularınız kategorisinde tarafından
Merhaba, çocuğumu okula yazdırdım ancak daha okullar açılmadan kaydımı sildirmeme, kayıt iptali yaptırmama rağmen okul paramı ödemiyor. Paramı nasıl geri alabilirim?

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap
Milli eğitim bakanlığı özel eğitim kurumları yönetmeliğinin 56. maddesi hükümlerince eğitim ve öğretim yılı başlamadan okuldan ayrılan öğrencilerin yıllık ücretinin % 10 u kesilerek geri kalan tutarın iadesi zorunludur. Eğitim ve öğretim başladıktan sonra kayıt sildiren, ilişk kesen öğrencilere ise % 10 cezai bedel kesildikten sonra gittiği gün sayısı üzerinden hesap yapılarak kalan tutar ödenir.

Peki okul parayı geri ödemiyorsa biz ne yapacağız? Öncelikle cimer üzerinden milli eğitim bakanlığını seçerek direkt durumu anlatarak belgeleri de ekleyerek şikayette bulunun.

Diğer bir hamlenizde ilamsız icra koymak olacaktır. İlamsız icraya koyabilmeniz için elinizde her iki tarafında imzaladığı sözleşmenin bulunması zorunludur. Şayet elinizdeki sözleşmede okulun imzası yok ise o belge geçersizdir. Bu durumda cimerden gelen yazıyı bekleyin. O gelen yazıda okul borcu olduğunu kabul ediyorsa o yazıyla birlikte ilamsız icraya koyabilirsiniz.

Son olarak en uzun yol ise tüketici mahkemesine gitmektir. Bu yol ne yazık ki en uzun yoldur.
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12871 soru

12963 cevap...