Teknoloji ve Yaşam kategorisinde tarafından
ilk barkod taşıyan ürün hangisidir? ilk barkod kaç sene önce kullanıldı yani barkod ilk ne zaman bulundu? ilk barkod nerede kullanıldı? Dünya tarihinde üzerinde barkod taşıyan ilk ürün hangisidir?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

ilk barkod ne zaman çıktı, barkodun tarihçesi?

Barkod sistemi tarihçesi: 1940 senesinin sonlarında doğru Amerika Drexel Teknoloji Enstitüsü’nde lisansüstü öğrencisi olan Bernard Silver, okula gelen büyük bir market ziniciri işletmecisinin kasada ürün bilgilerinin hepsini otomatik olarak kaydetmeyi sağlayacak bir sistem geliştirilme talebi olduğunu ancak okulun konuya ilgi göstermediğini görmüştür. Bu fikir Bernard Silver’ın dikkatini çekti ve o sırada doktora öğrencisi olan yakın arkadaşı Norman Woodland'a konudan bahsetti. Bu noktadan itibaren Bernard Silver ve Norman Woodland birlikte çalışmaya başladılar.

image

İlk akıllarına gelen, kızılötesi ışık altında parlayacak floresan mürekkeple ile oluşturulan desenler fikri oldu. Ancak yaptıkları araştırmalarda bu yöntemin yüksek maliyetli ve kullanışsız bir yöntem olduğunu fark ettiler. Daha sonra Norman Woodland’ın aklına Morse kodu ilkesi ile çalışmakta olan ve tarayıcı sayesinde okutulabilen etiket modeli geldi. Mors kodundan tek farkı ise mors kodunda bulunan noktalar yerine ince ve kalın çizgiler kullanmak olacaktır. Bu düşünce günümüz barkod sistemine benzerdi fakat Norman Woodland ve Bernard Silver çizgileri tarayıcıya okutmanın çok zor olacağını düşünerek bu metodu daha da geliştirmeye karar verdiler. 1949  senesinde dart tahtasına benzeyen iç içe geçmiş halkalar şekilli veri kodu için patent başvurusunda bulundular. Bu sayede barkod okuyucunun, barkoda paralel şekilde tutulma zorunluluğu ortadan kalkmış olacaktı. Modern teknolojide lazerli barkod okuyucular bu problemi, barkod etiketlerini bir çok yönden aynı anda tarayarak ortadan kaldırmıştır.

Norman Woodland o tarihte IBM (International Business Machines) firmasında görev alıyordu ve IBM iki defa patent haklarını satın alma önerisinde bulundu. Sonunda patent haklarını 1962 tarihinde Philco firması alarak sonrasında RCA firmasına satmıştır. 1970 tarihinde halen IBM firmasında görevli olan Norman Woodland, George Laurer ile beraber Evrensel Ürün Kodu olarak yanınan ve 1973 tarihinde onaylanmış olan on iki basamaklı karmaşık kodu geliştirmişlerdir. Barkod ilk ne zaman kullanıldı, dünya tarihinde üzerinde barkod taşıyan ilk ürün hangisidir sorularınıza gelecek olursak 26 Haziran 1974 günü sabah saat 08.01'de, Amerika Birleşik Devletleri'nin Ohio eyaletinin Troy şehrinde bulunan Marsh isimli süpermarketin kasasından geçirilen bir paket sakız dünya üzerindeki barkod ile satışı yapılan ilk ürün olmuştur.


Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,886 soru

12,992 cevap...