Hamilelik, Anne, Bebek Sağlığı Hakkında Sorularınız kategorisinde tarafından
Korunduğum halde hamile kalınır mı? Korunduğum halde adetim gecikti. Korunduğu halde hamile kalmak mümkün müdür?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Korunduğum halde hamile kalınır mı?

Korunduğum halde hamile kalabilirmiyim, prezervatifle korunduğum halde hamile kalınır mı gibi sorular sık sık sorulmaktadır. Sorunuza yanıt verebilmek için en çok kullanılan doğum kontrol yöntemlerini tek tek inceleyelim. Prezervatifler, spermlere bariyer görevi görerek spermin yumurtayla temas etmesini engeller ve bu sayede hamilelikten korunmuş olursunuz. Ancak burada en önemli noktalardan biri prezervatifin ilişkinin hangi aşamasında kullanılmaya başlandığıdır. Çünkü erkeklerde Zevk Suyu ismi verilmiş olan salgının ilişkinin hangi aşamasında salgılanacağı bilinmemektedir. Zevk suyu dediğimiz salgıya az sayıda da olsa sperm karışabilmektedir. Prezervatiflerin % 100 koruyucu olmamasının en önemli sebeplerinden biri de budur. Prezervatif kullanırken karşılaşılan risklerden bir tanesi de prezervatifin yırtılabilmesidir. Prezervatifin yırtılması durumunda spermler yumurtaları dölleyebilecektir. Tüm bu senaryolar ışığında prezervatifin koruma oranı % 98 dir.

En çok kullanılan 2. Doğum kontrolü yöntemini olan doğum kontrol haplarını incelediğimizde ise durum bu yöntemde de aynıdır. Doğum kontrol haplarının koruma oranı dahi % 99 dur.

Son olarak spiral ile doğum kontrol yöntemini incelediğimizde, spiralin takılırken tam yerine oturmamış olması, bazen karın içine kaçabilmesi, bazen de düşebilmesi ihtimalleri sonucu hamile kalabilmektesiniz. Doğum kontrol hapı yüzde kaç etkili diye sorarsanız onun da oranı % 99 dur.

Yani yukarıda saymış olduğumuz doğum kontrollerinden hiçbiri % 100 koruma sağlamamaktadır. Dolayısı ile korunduğum halde hamile kalabilirmiyim sorunuzun cevabı evet kalabilirsiniz olacaktır.


Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,460 soru

12,561 cevap...