Hamilelik, Anne, Bebek Sağlığı Hakkında Sorularınız kategorisinde tarafından

Bebeğim uzun süredir kabız. Kabızı geçirmesi amacı ile makatına sabun koydum. Makata sabun koymanın zararları nelerdir, zararı var mıdır? Kabız bebeğe sabun iyi gelir mi? Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir doğal olan?

Bir de bu işin normali nedir yani yenidoğan bebeklerde kaka yapma sıklığı nedir? Günde kaç kereye kadar normal veya ne kadar süre kaka yapmaması normaldir?

2 Cevaplar

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Bebeğinizin makatına sabun sokmanız ishalini geçirmediği gibi bebeğin canını yakabileceği için başınıza daha da büyük sorunlar açabilirsiniz. Bebeğinizin kabızlığını geçirmek için bir çay kaşığından az zeytinyağı içirebilirsiniz. Kaldı ki sadece anne sütü tüketen bir bebek kolay kolay kabızda olmayacaktır. Bebeğinizin 1 haftaya kadar kaka yapmamasının normal karşılanabileceğini de unutmayın.

image

Ayrıca sabun sokmak yerine bebeğinize masaj yapmak da bağırsak hareketlerini artırmaya yardımcı olurken hem de bebeğinizi rahatlatacaktır.  Bebeğinizin bacaklarından tutarak yaptırdığınız bisiklet hareketi bağırsak çalışmasını hızlandıracak sabun sokmaktan daha çok işe yarayacaktır!

Yukarıda yazdığımız gibi 1 haftaya kadar kaka yapmaması normal olduğu gibi günde 10 kereye kadar da kaka yapması normal karşılanabilir.


+1 oy
tarafından
bebeğin makatına sabun koymak en başta orada yara varsa yara nedeni ile kana sabun gibi bir kimyasal madde geçeceği için zararlıdır. bebeklere makattan sabun koymak konusunda bir diğer sakıncada sabun koyarken keskin bir yer bebeğinizi kesebilir daha kötü sonuçlar doğurabilir. Ayrıca bir diğer konuda daha önce kullanılmış bir sabun olabilir ve bebeğinize mikrop geçirebilir. Lütfen ama lütfen kabız olan bebeğe sabun koymak uygulamasını yapmayın.

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,459 soru

12,560 cevap...