Sorularınız en kısa sürede konusunda uzman ekibimiz tarafından yanıtlanmaktadır.
Hamilelik, Anne, Bebek Sağlığı Hakkında Sorularınız kategorisinde tarafından

Bebeğim uzun süredir kabız. Kabızı geçirmesi amacı ile makatına sabun koydum. Makata sabun koymanın zararları nelerdir, zararı var mıdır? Kabız bebeğe sabun iyi gelir mi? Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir doğal olan?

Bir de bu işin normali nedir yani yenidoğan bebeklerde kaka yapma sıklığı nedir? Günde kaç kereye kadar normal veya ne kadar süre kaka yapmaması normaldir?

1 cevap

0 oy
tarafından

Bebeğinizin makatına sabun sokmanız ishalini geçirmediği için bebeğin canını yakabileceği için başınıza daha da büyük sorunlar açabilirsiniz. Çay kaşığı (1 çay kaşığından az) ile zeytinyağı içirebilirsiniz. Kaldı ki sadece ane sütü tüketen bir bebek kolay kolay kabızda olmayacaktır. Bebeğinizin 1 haftaya kadar kaka yapmamasının normal karşılanabileceğini de unutmayın.

Ayrıca sabun sokmak yerine bebeğinize masaj yapmak da bağırsak hareketlerini artırmaya yardımcı olurken hem de bebeğinizi rahatlatacaktır.  Bebeğinizin bacaklarından tutarak yaptırdığınız bisiklet hareketi bağırsak çalışmasını hızlandıracak sabun sokmaktan daha çok işe yarayacaktır!

image

Yukarıda yazdığımız gibi 1 haftaya kadar kaka yapmaması normal olduğu gibi günde 10 kereye kadar da kaka yapması normal karşılanabilir.

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

238 soru

306 cevap


...